Jak zrobić mural na budynku?

jak zrobić mural

Mural na budynku przygotowany z wykorzystaniem podnośnika

Murale to wielkoformatowe grafiki na ścianach budynków, które mogą spełniać różne funkcje – reklamowe, informacyjne, pamiątkowe czy artystyczne. Używanie podnośnika do przygotowania muralu na budynku jest powszechną praktyką w tego typu malarstwie ściennym. Wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na użycie takich maszyn i jak wybrać najlepszy model podnośnika do prac wysokościowych!

Dlaczego podnośniki koszowe używane są podczas tworzenia murali?

Podnośnik koszowy samobieżny to rodzaj ruchomej platformy roboczej wyposażonej we własny napęd, która umożliwia dotarcie do wysokich lub trudno dostępnych obszarów zapewniając wygodne stanowisko do pracy artyście.

Jako że mural na budynku często powstaje na wysokości od kilku do kilkudziesięciu metrów, jego stworzenie wymaga właściwego zaplecza. Korzystanie z podnośników ułatwia prowadzenie wielu prac, w tym także tworzenie wielkoformatowych murali, których wykonanie byłoby trudne lub niemożliwe przy użyciu tradycyjnych rusztowań, lub drabin. Podnośniki koszowe pozwalają artystom na malowanie oszałamiających wizualnie dzieł na zewnątrz budynków, na przykład na fasadach bloków, kamienic czy hali.

Jaki podnośnik wybrać do malowania muralu?

Wybór odpowiedniego rodzaju podnośnika do muralu zależy od różnych czynników, w tym wielkości i wysokości budynku, projektu oraz specyficznych potrzeb artystów odpowiadających za jego wykonanie. Najczęściej murale na budynkach malowane są z użyciem poniższych typów podnośników:

Podnośniki przegubowo-teleskopowe

Podnośniki te mają wysuwane, przegubowe ramiona, co przekłada się na szeroki zakres ruchu, ponieważ oferują one zasięg zarówno w pionie, jak i poziomie.

Doskonale nadają się do malowania dużych budynków bez skomplikowanych elementów architektonicznych, ale także do budynków o złożonej architekturze lub z przeszkodami wymagającymi precyzyjnego pozycjonowania kosza maszyny, na przykład nad balkonami, zadaszeniami, niższymi budynkami. Ich minusem może być mały kosz.

Podnośniki nożycowe

Ten typ podnośnika wyposażony jest w platformę umieszczoną na unoszonej nożycowej podstawie. Platforma dodatkowo może mieć wysuwane boczne pomosty, które poszerzają jej zasięg boczny nawet o ponad 1,50 m.

Atutem podnośników nożycowych są szerokie podesty robocze, które ułatwiają artystom poruszanie się bez konieczności częstej zmiany ich pozycji. Podnośniki tego typu nie nadają się jednak do pracy przy skomplikowanych elewacjach i najlepiej sprawdzają się przy prostych ścianach.

Oba powyższe warianty podnośników dostępne są z silnikami spalinowymi oraz silnikami elektrycznymi. Najczęściej podczas tworzenia murali stosowane są modele z silnikami spalinowymi. Spalinowe podnośniki są wyposażone w napędy na cztery koła i terenowe ogumienie, dlatego znakomicie sprawdzają się podczas prac na trudnych terenach, na przykład nieutwardzonych placach czy trawie.

Podnośnik do malowania muralu – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Wybierając podnośnik do namalowania muralu, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wysokość roboczą, zasięg boczny, udźwig, waga maszyny i źródło jej zasilania. W doborze właściwego sprzętu może pomóc doświadczenie osoby dobierającej model.

Należy również pamiętać o tym, że bezpieczeństwo jest kluczowe, gdy korzysta się z podnośników koszowych na wysokości. Artyści i operatorzy muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa, a także nosić odpowiednie środki ochrony osobistej, w tym uprzęże i kaski, aby zminimalizować ryzyko wypadków. Osoby obsługujące podnośniki muszą posiadać również ważne uprawnienia na podnośniki koszowe.

Jak wygląda proces malowania muralu na budynku?

Przygotowanie muralu jest wieloetapowym procesem. Jak zrobić mural z wykorzystaniem podnośników? Poniżej znajdziesz wszystkie etapy jego realizacji:

1. Kontrola budynku

W pierwszej kolejności przeprowadzana jest ocena budynku i wyznaczane są najlepsze lokalizacje dla muralu. Pod uwagę bierze się wtedy wymiary elewacji, jej widoczność i wszelkie cechy architektoniczne budynku, które mogą mieć wpływ na projekt muralu.

2. Przygotowanie projektu

Następnie sporządzany jest projekt muralu. Obecnie bardzo często mural na budynku jest projektowany z użyciem programów graficznych, co pozwala na przetestowanie różnych wariantów projektu przed jego zrealizowaniem i dobranie odpowiednich farb oraz narzędzi.

3. Wybór podnośnika lub montaż rusztowania

Po przygotowaniu projektu na miejsce dostarczany jest odpowiednio dopasowany podnośnik lub rusztowanie. Maszyna i rusztowanie muszą być ustawione w taki sposób, aby były stabilne, a artysta mógł dotrzeć do wszystkich części elewacji, by przygotować mural. Obszar wokół podnośnika lub rusztowania musi być odpowiednio oznakowany i wygrodzony, by nie był dostępny dla osób postronnych.

W przypadku podnośnika koszowego nie ma konieczności zajmowania miejsca, gdy maszyna nie pracuje (co jest istotne w przypadku ruchliwych chodników).

4. Przygotowanie powierzchni

Przed malowaniem powierzchnia budynku może wymagać oczyszczenia i zagruntowania. Przekłada się to lepszą przyczepność farby i zwiększa trwałość muralu.

5. Malowanie

Artyści korzystają z podnośnika, aby przygotować mural na budynku. Nakładają farbę za pomocą pędzli, wałków lub korzystają z farby w sprayu zależnie od wielkości i złożoności dzieła. W trakcie robót podnośnik może być przemieszczany i zmieniana jest pozycja jego kosza lub platformy, by dotrzeć do wszystkich niezbędnych miejsc.

6. Zakończenie prac

Po ukończeniu muralu podest podnośnika jest opuszczany, a sprzęt zabierany z obszaru prac.

Podsumowanie

Jeśli planujesz artystyczne murale na budynkach i potrzebujesz przeznaczonego do prac wysokościowych podnośnika, znajdziesz go w ofercie naszej wypożyczalni. Skontaktuj się z nami, by wynająć sprzęt do robót na wysokości już teraz!

  • Opublikowano: 22.02.2024

Sprawdź i wynajmij fabrycznie nowy podnośnik JLG X26J PLUS.

Wypełnij formularz +48 511 520 520