Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy?

jakie uprawnienia na podnośnik koszowy

Praca z podnośnikami koszowymi wymaga odpowiednich kwalifikacji. Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy zdobyć, aby móc korzystać z tego typu sprzętu? Czy jest konieczność posiadania uprawnień? Jaki typ uprawnień wybrać i kto może je uzyskać? Przekonajcie się!

Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy aktualnie obowiązują?

Zgodnie z przepisami dotyczącymi dozoru technicznego operatorem podnośnika koszowego samojezdnego może być jedynie osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Jakie uprawnienia na podnośnik koszowy należy zdobyć w 2024 roku?

W celu bezproblemowej pracy konieczne jest uzyskanie uprawnień operatora podestów ruchomych przejezdnych. Jest to dawna kategoria IP według klasyfikacji UDT – Urzędu Dozoru Technicznego. Takie uprawnienia są nadawane przez komisję jednostki dozoru technicznego, na przykład może być to Urząd Dozoru Technicznego czy Transportowy Dozór Techniczny. Uprawnienia operatora podnośnika koszowego są nadawane na okres 5 lat i wymagają przedłużenia poprzez złożenie wniosku do jednostki dozoru technicznego, która je nadała.

Czy uprawnienia na podnośnik koszowy są konieczne?

Tak — uprawnienia są bezwzględnie wymagane przy pracy na sprzęcie sklasyfikowanym w kategorii podesty ruchome przejezdne! Aby jednak uzyskać uprawnienia, będzie trzeba potwierdzić wiedzę i umiejętności, a więc przystąpić do egzaminu teoretycznego i praktycznego przed komisją UDT/TDT.

CIEKAWOSTKA: W ofercie naszej wypożyczalni oprócz podestów przejezdnych, mamy także podnośniki koszowe przepychane, które nie wymagają posiadania żadnych uprawnień.

Jakie uprawnienia na podnośniki wybrać?

Przed udzieleniem odpowiedzi na to pytanie, trzeba wziąć pod uwagę:

  • Wymagania danego zakładu lub pracodawcy; Choć w zdecydowanej mniejszości, to niektóre zakłady wymagają uprawnień z międzynarodowym certyfikatem IPAF. Upewnij się, że otrzymasz uprawnienia uznawane przez pracodawcę i dany zakład pracy.
  • Przepisów konkretnego kraju; Polskie uprawnienia mogą nie być respektowane za granica. Różne kraje mają różne przepisy i wymagania dotyczące certyfikacji. Aby uniknąć problemów przed uzyskaniem uprawnień, sprawdź przepisy i standardy dotyczące obsługi podnośników w kraju, w jakim przyjdzie Ci pracować na sprzęcie .
  • Rodzaju sprzętu, na jakim przyjdzie Ci pracować; W Polsce uprawnienia operatora podestów ruchomych przejezdnych pozwalają pracować na wielu typach maszyn (od tych na samochodach, przez wolnobieżne, aż po przewoźne). Upewnij się, że uzyskane uprawnienia dotyczą odpowiedniego rodzaju sprzętu.

To jakie uprawnienia na podnośniki koszowe ruchome wybrać, zależy od powyższych czynników. Zachęcamy do tego, aby każdorazowo sprawdzać przepisy zależnie od miejsca pracy i pytać o wymagania pracodawcy.

Kto może zdobyć uprawnienia na podnośniki?

Aby zapisać się na szkolenie na podnośniki koszowe samojezdne, konieczne jest spełnienie poniższych warunków:

  • Pełnoletność,
  • Minimum podstawowe wykształcenie,
  • Brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy w zawodzie.

Jeśli chcesz otrzymać uprawnienia na podnośniki koszowe, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty szkoleniowej w ośrodku UDT-CERT w Katowicach!

Podsumowanie

Omówiliśmy  kluczowe informacje dotyczące uzyskania uprawnień na obsługę podnośników koszowych. Pamiętaj, że uprawnienia są bezwzględnie wymagane do prac z podnośnikiem. Żeby były one uznane za ważne sprawdź, czy są zgodne z wymaganiami pracodawcy, zakładu pracy, kraju, w którym przyjdzie Ci realizować prace. Pamiętaj również że to, jakie uprawnienia na podnośnik koszowy wybrać zależy od rodzaju podnośnika, z jakim przyjdzie Ci pracować. Powodzenia!

Sprawdź i wynajmij fabrycznie nowy podnośnik koszowy Genie 1932 micro.

nowe podnośniki koszowe na wynajem

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w polityce prywatności.

Wypełnij formularz +48 511 520 520