Naprawa linii produkcyjnych i ich serwis z podnośnikami

naprawa linii produkcyjnych

Jaki podnośnik do pracy nad linią produkcyjną?

Zajmujesz się naprawą linii produkcyjnych? A może czeka cię serwis lub konserwacja linii? Prace na wysokości prowadzone nad liniami produkcyjnymi wymagają zastosowania odpowiedniego sprzętu. W tym celu warto zdecydować się na samobieżne podnośniki koszowe. Do jakich zadań można je wykorzystać? Jak wybrać najlepszy podest ruchomy do prac nad linią produkcyjną?

Jak prowadzić prace nad linią produkcyjną?

Zastanawiasz się, jak zadbać o linie produkcyjną? Najlepiej wykorzystać do tego podnośnik koszowy, który pozwoli na szybki dostęp do wysoko położonych obszarów, bez potrzeby rozstawiania rusztowań i drabin.

Dodatkowo wtedy, gdy stale odbywa się praca na linii produkcyjnej, zastosowanie podnośnika ograniczy czas jej zatrzymywania, co przełoży się na brak przestojów i strat.

Jak zadbać o linię produkcyjną z użyciem podnośnika?

Korzystanie z podnośnika nad linią produkcyjną może służyć różnym celom. Kiedy najczęściej konieczna jest praca nad linią produkcyjną z użyciem podnośnika?

  • Naprawa – gdy niezbędna jest naprawa linii produkcyjnych, podnośnik może służyć do dotarcia do sprzętu znajdującego się w jej obszarze i nad linią.
  • Instalacja – można skorzystać z podnośnika, by zamontować komponenty, takie jak czujniki, kamery lub oznakowanie, które ma znaleźć się nad linią produkcyjną.
  • Rutynowe inspekcje – podnośnik zapewnia bezpieczną i stabilną platformę do przeprowadzania rutynowych inspekcji sprzętu, konstrukcji lub systemów.
  • Czyszczenie – zwyżki są przydatne do wielu zadań nad linią produkcyjną, takich jak czyszczenie powierzchni, konstrukcji lub sprzętu.
  • Transport materiałów – także można wykorzystać je do podnoszenia i transportu narzędzi, części lub materiałów do i z podwyższonych miejsc na hali produkcyjnej.
  • Regulacje – pracownicy mogą korzystać z platformy podnośnika w celu dokonywania regulacji, wyrównywania, konfigurowania lub kalibracji maszyn lub komponentów znajdujących się nad linią produkcyjną.
  • Awarie – w przypadku awarii podnośnik może szybko zapewnić dostęp do krytycznych obszarów, aby przeprowadzić serwis linii produkcyjnych i znajdujących się nad nimi sprzętów.
  • Szkolenia – podnośniki mogą być używane jako platformy dla instruktorów i uczniów do prezentacji działania linii produkcyjnej.
  • Wymiana lub konserwacja oświetlenia – z podnośników można skorzystać do wymiany żarówek, konserwacji opraw oświetleniowych lub rozwiązywania usterek elektrycznych związanych z systemami oświetlenia znajdującymi się nad liniami produkcyjnymi.

Praca nad linią produkcyjną – jaki podnośnik wybrać?

Do pracy nad linią produkcyjną wykorzystać można różne rodzaje podnośników, zależnie od zapotrzebowania. Najczęściej używane są:

Podnośniki przegubowo-teleskopowe

Wykorzystują kosze umieszczone na unoszonych ramionach, dzięki czemu mają nie tylko dużą wysokość podnoszenia, ale także szeroki zasięg boczny. Sprawdzają się w szczególności nad dużymi liniami produkcyjnymi, gdzie podnośniki nożycowe nie zapewniają wystarczającego zasięgu.

Podnośniki masztowe

Kompaktowe maszyny idealne do zadań wymagających zasięgu pionowego i poziomego, takich jak dostęp do sprzętu lub maszyn znajdujących się wzdłuż linii produkcyjnej, zwłaszcza w ograniczonych przestrzeniach.

Podnośniki nożycowe

Wyposażone w nożycową podstawę z dużym koszem i wysuwanymi bocznymi podestami. Są często stosowane do tych zadań nad maszynami, gdzie wymagane jest przede wszystkim podnoszenie w pionie. Stanowią dużą i stabilną platformę, która nadaje się do dostępu do wysoko położonych obszarów.

Podnośnik do pracy nad linią produkcyjną – czym powinien się cechować?

Gdy planowana jest naprawa, konserwacja linii produkcyjnych lub inne prace na wysokości w ich pobliżu, należy dobrać odpowiedni podnośnik pod kątem jego parametrów technicznych. Przy doborze właściwej maszyny warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

Wysokość robocza i zasięg

Należy wziąć pod uwagę maksymalną wysokość i zasięg boczny podnośnika niezbędne do wykonywania zadań powyżej linii produkcyjnej, aby dostać się do wszystkich wymaganych obszarów roboczych.

Miejsce prowadzonych robót

Linie produkcyjne znajdują się najczęściej wewnątrz obiektów. W takim przypadku należy zastosować elektryczny podnośnik ze względu na cichą pracę i zerową emisję spalin, taki jak Genie Z-34/22N czy Genie GS 1932. Na zewnątrz wykorzystuje się podnośniki spalinowe.

Warunki terenowe

Należy uwzględnić warunki panujące w miejscu prowadzonych prac. Do użytku w pomieszczeniach na gładkich powierzchniach sprawdzają się podnośniki elektryczne z szarym, niebrudzącym ogumieniem. Do użytku na zewnątrz lub w trudnym terenie konieczny będzie podnośnik z napędem 4×4 i wytrzymałymi oponami.

Udźwig podnośnika

Kosz podnośnika musi mieć udźwig umożliwiający uniesienie ciężaru operatora oraz wszelkich narzędzi i materiałów potrzebnych do wykonywania zadań w pobliżu linii produkcyjnej. Przykładowo podnośnik elektryczny nożycowy Genie GS 2646 ma udźwig wynoszący 454 kg i może pomieścić 2 osoby na platformie, a w przypadku modelu Genie GS 4655 to odpowiednio 350 kg i 3 osoby.

Waga podnośnika

Należy też uwzględnić ciężar samego podnośnika, a także porównać go z udźwigiem posadzki w miejscu prowadzonych prac, aby uniknąć jej uszkodzenia.

Wymiary podnośnika

Kompaktowa konstrukcja jest niezbędna do poruszania się w ciasnych przestrzeniach, dlatego wybierając sprzęt, należy uwzględnić jego wymiary. Przykładowo podnośnik nożycowy elektryczny Genie GS 1330 Micro ma szerokość transportową wynoszącą jedynie 0,78 m, dlatego może przejeżdżać przez drzwi i windy. Należy również zwrócić uwagę na zwrotność maszyny, aby łatwiej radziła sobie w ograniczonych obszarach.

W razie problemów z doborem sprzętu zaleca się skonsultowanie się ze specjalistami w celu dostosowania odpowiedniego podnośnika wysięgnika dla specyficznych wymagań miejsca pracy. Służymy fachowym wsparciem!

Praca nad linią produkcyjną z użyciem podnośnika – o czym warto pamiętać?

Podczas korzystania z podnośnika nad linią produkcyjną należy priorytetowo potraktować bezpieczeństwo. Operatorzy muszą być przeszkoleni i ściśle przestrzegać procedur bezpieczeństwa, takich jak zabezpieczanie podnośnika i stosowanie środków ochrony osobistej.

Ponadto ważne są regularne przeglądy i konserwacja sprzętu podnośnikowego, aby zapewnić bezpieczną i niezawodną pracę maszyny. W przypadku wynajmu nie trzeba prowadzić jej serwisu we własnym zakresie, ponieważ za jego konserwację i naprawy odpowiada wypożyczalnia.

Operatorzy podnośnika i inne znajdujące się w jego koszu osoby muszą pamiętać o tym, by nie zbliżać się do innych konstrukcji i instalacji z uwagi na bezpieczeństwo. Bezpośrednio pod podnośnikiem i w jego pobliżu nie powinny znajdować się również osoby postronne.

Podsumowanie

Aby praca na linii produkcyjnej nie została zakłócona demontażem i przestojami być może konieczna będzie praca nad linią produkcyjną z użyciem podnośników. Aby konserwacja, naprawa lub serwis linii produkcyjnych odbywały się sprawnie, warto zdecydować się na wynajęcie maszyn tego typu w naszej wypożyczalni. Doradzimy w doborze odpowiedniego sprzętu, dostarczymy go na miejsce, a także zapewniamy fachową obsługę serwisową przy najmie długoterminowym i szkolenia dla operatorów!

 

  • Opublikowano: 29.02.2024

Sprawdź i wynajmij fabrycznie nowy podnośnik JLG X26J PLUS.

Wypełnij formularz +48 511 520 520