Wybór podnośnika do wnętrz

Podnośniki koszowe to urządzenia, które doskonale nadają się do pracy wewnątrz budynków. O czym należy pamiętać, wybierając maszyny tego typu? Oto lista najważniejszych kryteriów determinujących wybór podnośnika do wnętrz.

Typy podnośników koszowych wewnętrznych

Istnieją różne typy podnośników koszowych wewnętrznych, przy czym każdy z nich ma inną budowę oraz funkcje. Do pracy w pomieszczeniach nadają się:

Podnośniki nożycowe

To maszyny wyposażone w nożycową podstawę i dużą platformę. Są idealne do zadań związanych z koniecznością podnoszenia osób, materiałów i narzędzi w pionie przy minimalnym zasięgu w poziomie. Ze względu na swoją budowę mają dużą stabilność i wytrzymują większe obciążenia.

Podnośniki masztowe

Te podnośniki do pracy w budynkach są kompaktowe i odpowiednie do ciasnych przestrzeni. Oferują pionowy zasięg za pomocą unoszonego masztu z koszem przy ograniczonym ruchu poziomym, zależnie od wybranego modelu.

Podnośniki pająki

Modele są lekkie i zapewniają bezkompromisowy stosunek wagi do oferowanych zasięgów bocznych oraz pionowych. Dzięki opcji składania modele są w stanie przejechać przez standardowe drzwi. Dodatkowo dzięki gumowym gąsienicom nacisk rozkłada się na większą powierzchnię, co jest ważne w przypadku zabytkowych posadzek.

Podnośniki przegubowo-teleskopowe

Z kolei te maszyny są znane ze swojego zasięgu pionowego, jak i poziomego, ponieważ mają ruchome ramię zakończone koszem. Podnośniki te umożliwiają manewrowanie wokół przeszkód i zapewniają większy zasięg. Jeśli jest więcej miejsca na wjazd ich wynajem będzie tańszy niż modeli na gąsienicach.

Jakie zasilanie powinny mieć podnośniki koszowe wewnętrzne?

Podnośniki koszowe wewnętrzne wykorzystują energię elektryczną (z akumulatorów lub bezpośrednio z sieci 230V), aby uniknąć emisji i zmniejszyć hałas. W obiektach istnieje także możliwość korzystania z podnośników z silnikami hybrydowymi – elektryczno-spalinowymi na zasilaniu elektrycznym.

Wysokość robocza i zasięg modeli do prac we wnętrzach

Wybór podnośnika do wnętrz wymaga uwzględnienia maksymalnej wysokości roboczej i zasięgu poziomego w przypadku pracy nad przeszkodami np. nad fontanną. Dzięki temu można bez problemów dosięgnąć z platformy maszyny do konkretnej przestrzeni.

Należy zmierzyć wysokość sufitów lub innych miejsc docelowych i wszelkich przeszkód, aby mieć pewność, że wybrana zwyżka bezpiecznie dotrze do niezbędnych obszarów bez kolizji i konieczności wymiany modelu.

Udźwig i nacisk

W następnej kolejności należy wziąć pod uwagę maksymalne obciążenie, jakie może wytrzymać podnośnik i powierzchnia na której będzie on pracował.

Trzeba pamiętać o tym, że udźwig obejmuje nie tylko wagę operatora i innych osób, ale także stosowanych narzędzi i materiałów. Nie należy przekraczać udźwigu podnośnika, aby uniknąć przeciążenia i potencjalnego niebezpieczeństwa wynikającego z jego nadmiernego czy niestabilnego obciążenia. Jeśli strop ma ograniczenia nośności należy pamiętać także o tym.

Wymiary i uchwyty transportowe

Miejsca pracy w pomieszczeniach często charakteryzują się ograniczoną przestrzenią, wąskimi przejściami, windami i drzwiami. W związku z tym jako podnośniki do prac wewnątrz często polecane są urządzenia o kompaktowej podstawie i małym promieniu skrętu, co przekłada się na lepszą manewrowość w ograniczonych przestrzeniach. Do dyspozycji są różne rodzaje maszyn, w tym także te, które bez problemów przejeżdżają przez windy i drzwi o szerokości 80 lub 90 cm.

W przypadku konieczności transportu podnośnika np. dźwigiem, warto zwrócić uwagę na otwory transportowe. Wielu producentów zadbało o punkty przygotowane do montażu lin lub łańcuchów specjalnie na potrzeby uniesienia i wstawienia maszyny w miejsca gdzie one nie wjadą.

Rodzaj powierzchni

Mając przed sobą wybór podnośnika do wnętrz należy uwzględnić rodzaj podłogi lub posadzki. Aby zapobiec uszkodzeniom, należy zwrócić uwagę na to, aby ciężar podnośnika i obciążenie punktowe były odpowiednie do materiału podłogi. Niektóre podnośniki mają niebrudzące opony lub gąsienice z pająkami chroniące delikatne nawierzchnie, na przykład posadzki w zabytkach czy wykładziny.  Wypożyczalnie dysponują także specjalnymi matami które pomagają rozkładać ciężą na większe powierzchnie.

Przykładowe podnośniki koszowe do pracy w budynkach

Oto kilka popularnych modeli, które często są polecane do pracy w pomieszczeniach zamkniętych:

  • Genie GS-1932 micro – uniwersalny kompaktowy podnośnik nożycowy o maksymalnej wysokości roboczej 7,55 m i małej szerokości 0,81 m zapewniającej łatwą manewrowość.
  • JLG Toucan 10E-L – podnośnik masztowy oferujący wysokość roboczą 10,10 m i kompaktową konstrukcję.
  • JLG x26J PLUS – specjalistyczny model z gąsienicowej serii X do prawie 26m zasięgu w pionie.
  • Genie Z45/25J DC – podnośnik elektryczny teleskopowy o wysokości roboczej 15,94 m do różnych zastosowań w pomieszczeniach zamkniętych.

Podsumowując, wybór odpowiedniego podnośnika koszowego do pracy w pomieszczeniach wymaga dokładnej oceny konkretnych potrzeb w zakresie wysokości roboczej, zasięgu, udźwigu i wymiarów transportowych. Jeśli potrzebujesz pomocy w wyborze właściwego podnośnika, skontaktuj się z nami, a my pomożemy Ci w jego znalezieniu!

  • Opublikowano: 18.06.2024

Sprawdź i wynajmij fabrycznie nowy podnośnik JLG X26J PLUS.

Napisz do nas +48 511 520 520