Uprawnienia UDT

Uprawnienia UDT regulowane są przez Urząd Dozoru Technicznego za pomocą dokumentów prawnych, wśród których najważniejszym z nich jest Ustawa o dozorze technicznym z dnia 21 grudnia 2000 roku. To właśnie ta instytucja określa kwalifikacje osób w zakresie obsługi oraz konserwacji urządzeń transportu bliskiego (UTB). Jako jednostka certyfikująca UDT-CERT zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń!
 
Zapytaj o termin

Czym jest dozór techniczny, uprawnienia UDT i jakie są ich kategorie?

Wśród jednostek technicznych, zajmujących się uprawnieniami UDT, można wymienić instytucje takie jak Urząd Dozoru Technicznego, Transportowy Dozór Techniczny oraz Wojskowy Dozór Techniczny. Bezpośredni dozór nad urządzeniami sprawuje oczywiście UDT, TDT zajmuje się natomiast działaniami urządzeń kolejowych oraz cystern. Co jednak ważne, obie te jednostki mogą wydawać zaświadczenia kwalifikacyjne na podesty przejezdne (zwyżki wolnobieżne oraz samojezdne – kat. IP), a także kwalifikacje na ładowarki teleskopowe (kat. I WJO). Oba rodzaje uprawnień zdobędziesz także w naszym ośrodku. Każde szkolenie, odbywające się w AA HERKULES kończy się państwowym egzaminem przed komisją UDT lub TDT, który przebiega w formie pisemnej – warto wiedzieć, że od 2019 roku nastąpiły zmiany w sposobach egzaminowania i zrezygnowano z egzaminu ustnego.

Uprawnienia UDT łączą się oczywiście z dużym zakresem działania jednostek dozoru technicznego. Do ich obowiązków należy prowadzenie ewidencji urządzeń technicznych, przeprowadzanie badań technicznych, kontrola sposobu eksploatacji urządzeń oraz zezwalanie lub wstrzymywanie zezwoleń na eksploatację. Do tego dochodzi wspomniane już sprawdzanie kwalifikacji osób pracujących z różnego rodzaju podestami ruchomymi.

Zdobądź uprawnienia UDT w AA HERKULES!

Wybierz ośrodek szkoleniowy z certyfikatem UDT-CERT i zdobądź kwalifikacje do pracy na zwyżkach i ładowarkach!

Szkolenie w AA Herkules - jakie wymagania stawiamy kandydatom, chcącym zdobyć uprawnienia UDT?

Uzyskanie uprawnień UDT pozwala kursantom zdobyć kwalifikacje do obsługi podestów przejezdnych (dawniej kategoria IP). Nasza oferta szkoleniowa cieszy się bardzo dużą popularnością – podesty wolnobieżne przejezdne to obecnie jedne z najpopularniejszych urządzeń transportu bliskiego, ze względu na to, że używane są one zarówno na budowach, jak i w magazynach, np. w branży logistycznej. Zaświadczenie kwalifikacyjne zapewnia uprawnienia do obsługi podestów nożycowych, teleskopowych oraz przegubowych, podestów przewoźnych i podestów montowanych na podjeździe, czyli tzw. podnośników koszowych. Jest ono ważne przez 5 lat, z możliwością przedłużenia o kolejne 5 lat – istotnym jest złożenie wniosku do odpowiedniej instytucji dozoru technicznego.

Jakie warunki muszą spełnić kursanci, aby móc cieszyć się zaświadczeniem, potwierdzającym nadane uprawnienia UDT? Przede wszystkim na kurs mogą zapisać się tylko osoby, które skończyły 18 lat, a ich stan zdrowia umożliwia wykonywanie pracy na wysokościach. Przed rozpoczęciem szkolenia należy dostarczyć orzeczenie od lekarza medycyny pracy. Uczestnicy muszą mieć także co najmniej wykształcenie podstawowe oraz praktykę w zakresie obsługi podestów ruchomych.

Zapytaj o uprawnienia UDT

Skorzystaj z formularza lub zadzwoń do specjalistów z działu wynajmu AA Herkules. Zapraszamy!

    Sprawdź nowe modele maszyn! JLG Toucan 12E Plus oraz Haulotte HA16 RTJ PRO już we flocie AA HERKULES!

    Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w polityce prywatności.