Podnośnik wolnobieżny vs podnośnik na samochodzie

podnośnik na samochodzie vs podnośnik wolnobieżny

Podnośniki dostępne są w różnych konfiguracjach. Dwa najpopularniejsze typy to podnośniki z własnym napędem, także określane jako samobieżne albo wolnobieżne, a także podnośniki montowane na samochodzie (samojezdne). Czym charakteryzują się te dwa rodzaje podestów ruchomych? Jakie są między nimi różnice?

Podnośnik wolnobieżny

Ten rodzaj podnośnika wyposażony jest we własny napęd, który powoduje, że porusza się on samodzielnie. Podnośnik wolnobieżny może posiadać napęd spalinowy, elektryczny lub hybrydowy. Takie modele mogą mieć różne konstrukcje – dostępne są podnośniki masztowe, podnośniki nożycowe oraz podnośniki teleskopowo-przegubowe i teleskopowe.

Zalety podnośników wolnobieżnych:

 • Niezależność – podnośniki te posiadają własny układ napędowy, pozwalający im poruszać się w różnych miejscach bez konieczności korzystania z zewnętrznego napędu.
 • Wszechstronność – ze względu na własny napęd nadają się do zadań w różnych obszarach, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz, zależnie od rodzaju ich silnika.
 • Kompaktowe wymiary i zwrotność – takie modele nie zajmują dużej przestrzeni i mogą przejeżdżać przez wąskie alejki, a nawet drzwi i windy. Są również proste w manewrowaniu.
 • Możliwość dopasowania do miejsca pracy – niektóre samobieżne podnośniki są przeznaczone do pracy na trudnym terenie, dzięki czemu nadają się do użytku na zewnątrz na nierównych, piaszczystych czy zabłoconych powierzchniach, inne modele mogą pracować w obiektach zamkniętych co jest znaczącą przewagą względem modeli samojezdnych.

Wady podnośników wolnobieżnych:

 • Konieczność transportu – chociaż podnośnik wolnobieżny jest mobilny, nie może on poruszać się po drogach publicznych, dlatego konieczny jest jego transport.
 • Ograniczona wysokość podnoszenia – w porównaniu do podnośników na samochodach podnośniki samobieżne osiągają niższe wysokości robocze.

Podnośnik na samochodzie

Tego rodzaju podnośniki nie posiadają własnego napędu, jednak są montowane do podwozi samochodowych co powoduje, że przewożone są razem z nimi. Mają one konstrukcję teleskopowo-przegubową, dlatego mogą łatwo dotrzeć do oddalonych przestrzeni, także nad przeszkodami.

Zalety podnośników na samochodach:

 • Wysokość podnoszenia – tego typu podnośniki wyróżniają się większą wysokością podnoszenia, co powoduje, że sprawdzają się one podczas prac wymagających dostępu do wysoko położonych przestrzeni.
 • Łatwy i szybki transport – podnośnik na samochodzie jest prosty w transporcie i nie wymaga załadunku i rozładunku dlatego sprawdzi się, szczególnie gdy prace wymagają mobilności i szybkiego przejazdu w różne miejsca.

Wady podnośników na samochodach:

 • Zależność od sprawności samochodu – podnośniki wymagają sprawnego pojazdu do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego, samochód natomiast podlega regularnym przeglądom technicznym.
 • Prace na zewnątrz – tego typu urządzenia stosowane są wyłącznie na zewnątrz obiektów ze względu na spalinowe silniki samochodów, na których są montowane.
 • Brak możliwości dopasowania do miejsca pracy — nie mamy tutaj szerokiej gamy modeli.
 • Wymiary transportowe – najczęściej podnośniki te są dość duże, co utrudnia ich pracę w niektórych przestrzeniach.
 • Wysoki ciężar – znaczny ciężar tego typu pojazdów może ograniczać ich zastosowanie w wielu miejscach, na przykład na brukowanych podjazdach.
 • Konieczność posiadania prawa jazdy i uprawnień na maszynę.

 

Jaki podnośnik wybrać – wolnobieżny czy samojezdny?

Wyszukanie odpowiedniego podnośnika ma duże znaczenie dla powodzenia prac wysokościowych. Co decyduje o wyborze tego typu sprzętu?

Przede wszystkim kluczowe znaczenie ma w tej sytuacji miejsce lub miejsca prowadzenia prac. Gdy planuje się wykonanie ich wewnątrz obiektów, wówczas sprawdzą się podnośniki elektryczne wolnobieżne, ponieważ są one bezemisyjne i ciche. Gdy natomiast planuje się prace na zewnątrz, można zdecydować się zarówno na podnośnik wolnobieżny spalinowy, jak i na podnośnik na samochodzie. Jeśli prace wymagają przejazdów na duże odległości zdecydowanie lepiej wybrać model na samochodach.

Należy także uwzględnić wymiary, ponieważ modele na samochodach mogą nie zmieścić się w każdym miejscu. W takim przypadku rekomendowane są modele wolnobieżne, których wymiary transportowe są mniejsze, i które są także bardziej zwrotne od samochodu.

W razie problemów z doborem podnośnika warto skonsultować się ze specjalistami w tej dziedzinie, którzy doradzą, jaki sprzęt będzie odpowiedni do danego projektu. Jeśli potrzebujesz sprawdzonego podnośnika wolnobieżnego, jesteśmy do dyspozycji!

 • Opublikowano: 11.01.2024

Sprawdź i wynajmij fabrycznie nowy podnośnik JLG X26J PLUS.

Wypełnij formularz +48 511 520 520